
Kedves Újlaki Hívek!
2020. június 2.
9. évközi hét kedd
Evangélium Szent Márk könyvéből
Egyszer néhány farizeust és Heródes-párti embert küldtek Jézushoz, hogy szaván fogják őt. Azok odamentek hozzá, és megszólították:
„Mester, tudjuk, hogy igazmondó vagy. Nem befolyásol a mások véleménye, és nem nézed az emberek személyét, hanem az igazsághoz híven tanítod az Isten útját. Szabad-e adót fizetni a császárnak, vagy nem? Fizessünk, vagy ne fizessünk?”
Jézus azonban átlátott álnokságukon, és ezért így szólt:
„Miért akartok tőrbe csalni? Hozzatok ide egy dénárt, hadd lássam!”
Erre odavittek egyet. Ő pedig megkérdezte tőlük:
„Kinek a képe és felirata ez?”
Azok ezt felelték:
„A császáré.”
Jézus pedig így folytatta:
„Adjátok meg tehát a császárnak, ami a császáré, és az Istennek, ami az Istené!”
Azok igen elcsodálkoztak Jézus feleletén.
Elmélkedés
„Adjátok meg tehát a császárnak, ami a császáré, és az Istennek, ami az Istené.” (Mk 12,17)
A mai evangéliumban arról hallunk, hogy Jézust gonosz szándékkal tőrbe akarják csalni és megkérdezik tőle, hogy szabad-e adót fizetni a császárnak: igen vagy nem. Ha azt mondja: igen, szabad – akkor elveszíti a nép előtt a becsületét. a nép ugyanis császárellenes volt. Ha azt mondja: nem – akkor pedig feljelenthetik a császárnál, mivel arra buzdítja a népet, hogy tagadja meg az adófizetést.
Jézus először feltárja gonosz szándékukat. Ők persze már megkötötték a saját kompromisszumukat, ők fizetnek adót, hiszen ott van a zsebükben dénár, amin Tiberius császár képe van ezzel a felirattal: „Tiberius Cézár, az isteni Augustus imádatra méltó fia”. Másrészt ezt a pénzt bevitték a templomba is, pedig ez tilos volt (Joachim Gnilka: Márk, 639. old.). Jézus tehát az Ő tőrbe csalásának szándékán túli gonosz szándékukat is feltárta. Itt tehát Jézus nem az adófizetést ítéli el.
Ezt követően pedig tanítást ad számukra, ami valóban az adófizetésre vonatkozik: „Adjátok meg tehát a császárnak, ami a császáré, és az Istennek, ami az Istené” (Mk 12,17). Ezzel Jézus nem teszi egyenlővé a császárt Istennel, mert a császárnak, ha becsületesen uralkodik, tisztelet jár, Istennek pedig imádat jár. Istent, aki túlcsorduló szeretetével a világot alkotta és fenntartja, aki szeretetből elküldte Fiát, hogy feltárja a kegyelmével elénk siető Atya szeretetét, imádni kell.
Mit jelent Isten imádata a mi életünkben? Az imádás nem csak áhítatot vagy érzelmet jelent, hanem a teljes odaadásban mutatkozik meg, amikor Istent tekintjük életünk értelmének és céljának. Jó példa erre a mai nap szentjeinek, Szent Marcellinusnak és Szent Péternek a vértanúsága, akik életüket adták Istenért. Diocletianus császár üldözése alatt fejezték le őket 304-ben. Ekkor kerültek az ősi római kánonba.

Szeretettel,
Ferenc atya
Hírek
A Képviselőtestület kérése az önkéntes egyházi hozzájárulásról: Többek kérdésére válaszként írjuk ezt a kérésünket, ugyanis többen kérdezték, hogyan lehet önkéntes egyházi hozzájárulást fizetni a Plébániánknak. Erre is válaszolva most azt kérjük a Kedves Újlaki Testvérektől, hogy ebben a személyes kapcsolódást akadályozó időben fejezzék ki Egyházunkhoz tartozást ezen a „sajátos” módon: önkéntes egyházi hozzájárulás átutalásával.
E kérésünk nem pénzadomány kérése elsősorban, hanem hogy a Katolikus Egyházhoz tartozásunkat fejezzük ki ezekben a nehéz időkben, akkor, amikor még a vasárnapi szentmisék látogatása is nehézséget jelenthet az idősebbeknek, amikor személyes jelenlétünk bizonytalanabb, amikor a szentmise előtt és után a maszkunk mögül kinézve nehezebb felismerni az ismerősök tekintetét az ő maszkjuk mögött.
Tehát azt kérjük, hogy akinek módja van, banki átutalással, nevének és lakcímének a közlemény rovatban való beírásával küldjön egy összeget. Aki a II. és III. kerületben lakik, annak elég az utca és házszám, aki messzebb lakik, de idetartozónak érzi magát, kérjük, adjon teljes címet. Családonként egy utalás elég.
Többen kérdezték a fizetendő összeg nagyságát is. Itt először is jelezni szeretnénk, hogy akinek egzisztenciális-anyagi nehézsége van – most a vírusügyek miatt többeknek előállhatott ez a helyzet, például mert állásukat átmenetileg vagy végleg elvesztették -, attól egyáltalán nem kérünk átutalást, ne érezzen kötelesség-mulasztást sem. Az Egyház anyagi támogatására javasolt alapösszeg a nettó – kézhez kapott – jövedelem 1%-a. Akinek azonban ez túl sok, az nyugodtan utaljon kevesebbet. A kérésünk most elsősorban a gesztus kérése, az, hogy az átutalással a saját személyünkről, családunkról fejezzük ki: az Egyházhoz tartozunk. Hogy ezt sokan tegyük meg, azok is, akik eddig nem tették.
Katolikus Egyházunk egyetemes, hiszen mehetünk ide is, oda is szentmisére. Mégis, az Egyház a hívőknek a lakóhelyük szerinti plébániát tekinti számukra az odatartozás elsődleges helyének. Mostani kérésünkkel tehát nem valamelyik másik katolikus plébániával „versenyzünk”. Ugyanis nem azt kérjük, hogy feltétlenül a mi Budapest-Újlak Sarlós Boldogasszony Plébániánk kapja az önkéntes egyházi hozzájárulást, hanem hogy tartozzunk mindnyájan VALAMELYIK katolikus plébániához, amit az önkéntes egyházi hozzájárulás átutalásával fejezzünk ki. Mi természetesen csak a saját bankszámlánk adatait tudjuk megadni, úgy, ahogy mindegyik hírlevelünk alján is szerepel: Budapest-Újlak SB Plébánia, OTP 11702036-20546803 (név, utca házszám)
Harmat Péter alelnök, a képviselőtestület nevében
Ha más is szeretne levelet kapni, küldjön e-mailt ide:jelentkezes@ujlakitemplom.hu
Szentmiséink: https://www.youtube.com/playlist?list=PLF_JNXPr6UpLeRHYjaB9ExnLOdN7SOuGl
Facebook oldalunk: https://www.facebook.com/groups/1758977171088845/
Újlaki Hangok legfrissebb száma: http://www.ujlakitemplom.hu/pdf/202006.pdf
Bankszámlánk: Budapest-Újlak SB Plébánia, OTP 11702036-20546803
Plébániánk honlapja: www.ujlakitemplom.hu