Kedves Újlaki Hívek!
2021. március 22.
5. nagyböjti hét hétfő
Evangélium Szent János könyvéből
Abban az időben Jézus kiment az Olajfák-hegyére. Kora reggel pedig újra megjelent a templomban. A nép köréje sereglett, ő pedig leült, és tanította őket.
Az írástudók és a farizeusok egy házasságtörésen ért asszonyt vittek eléje. Odaállították középre, és így szóltak hozzá:
„Mester, ezt az asszonyt házasságtörésen érték. Mózes azt parancsolta a törvényben, hogy az ilyet meg kell kövezni. Hát te mit mondasz?” Ezt azért kérdezték, hogy próbára tegyék, és vádolhassák.
Jézus lehajolt, és az ujjával írni kezdett a földön. Ők azonban tovább faggatták. Erre fölegyenesedett, és azt mondta nekik:
„Az vesse rá az első követ, aki közületek bűn nélkül van!”
Aztán újra lehajolt, s tovább írt a földön. Azok meg ennek hallatára egymás után eloldalogtak, kezdve a véneken, s csak Jézus maradt ott a középen álló asszonnyal. Jézus fölegyenesedett és megszólította;
„Asszony, hol vannak, akik vádoltak téged? Senki sem ítélt el?”
„Senki, uram” – felelte az asszony.
Erre Jézus azt mondta neki:
„Én sem ítéllek el. Menj, de többé ne vétkezzél.”
Elmélkedés
„Én sem ítéllek el. Menj, de többé ne vétkezzél.” (Jn 8,11)
A mai evangéliumban arról hallunk, hogy Jézus megbocsát a házasságtörésen ért asszonynak. A farizeusok és írástudók, amikor odaviszik Jézus elé az asszonyt, nekiszegezik a kérdést: „Mózes azt parancsolta a törvényben, hogy az ilyet meg kell kövezni. Hát te mit mondasz?” (Jn 8,5). A kérdésük nem éppen jóindulatú, arra készülnek, hogy a válasza alapján majd megvádolják. Jézus először eltereli a figyelmet az asszonyról, valamit ír a földre, később pedig válaszával a vádlók figyelmét saját maguk felé irányítja: „Az vesse rá az első követ, aki közületek bűn nélkül van” (Jn 8,7). Akkor újra írni kezd a földre, majd amikor a vádlók eloldalognak és a nő egyedül marad, azt mondja neki: „Én sem ítéllek el. Menj, de többet ne vétkezzél.” (Jn 8, 11).
A szentírás-magyarázók régóta gondolkodnak azon, hogy Jézus mit írhatott kétszer is a földre? Az egyik, a régebbi időkre visszanyúló hagyomány szerint Jézus a bűnösök nevét írta a földre. Ezt a véleményt képviselők Jeremiás prófétára hivatkoznak, aki ezt mondja: „a tőled elpártolók nevét a porba írják” (Jer 17,13). Mások arra hivatkoznak, hogy amit írt, azok „betűk, betűk, betűk” (Farkasfalvy Dénes: Testté vált Szó 2, 45. old.). Ami azt jelenti, hogy a farizeusok és a törvénytudók csak a törvény betűjét nézték és nem magát az embert. Az értéket védő törvény nagyon fontos, de a törvényt Isten az ember javára adta. Jézus a törvény alapján bűnnek tartja a nő tettét, de lehetőséget ad neki a megtérésre.
Ma talán úgy is gondolhatnánk, Jézus azért írt újra a földre, hogy a vádlók elkulloghassanak anélkül, hogy Jézus rájuk tekintene.
Mit üzen számunkra a mai evangélium? Akármilyen nehéznek is tűnik, de nekünk is különbséget kell tenni a személy és a cselekedet között. Természetesen nekünk is jogunk és kötelességünk, hogy értékeljük az emberi cselekedeteket, hiszen a bűnök elítélése nélkül a bűnök még szélesebb körben elterjednének. De nagyon kell vigyázni arra, hogy ítéleteinkkel ne törjünk pálcát mások felett, hanem mindig adjunk lehetőséget a bűnösnek a megtérésre, a bűn jóvátételére.
Járványos időket élünk. A járvány összezárja a családokat, ami lehetőséget adhat a megbocsátásra is. A külső veszély és az együtt töltött hosszabb idő olyan beszélgetéseket indíthat el, amelyek elvezethetnek bocsánatkéréshez és megbocsátáshoz is. Használjuk ki ezt az időt.
Ha más is szeretne levelet kapni, küldjön e-mailt ide: jelentkezes@ujlakitemplom.hu
Plébániánk: Honlapja, Youtube csatornája, Facebook oldala, Zoom kapcsolódása
Újlaki hangok: legfrissebb száma
Bankszámlánk: Budapest-Újlak SB Plébánia, OTP 11702036-20546803