Nagypéntek

Nagypéntek

Evangélium

Jn 18,1-19,42

Elmélkedés

“Beteljesedett” (Jn 19,30)

János apostol, a szeretett tanítvány, amikor a szenvedéstörténetet leírta, nemcsak egy történetet írt le, hanem úgy írhatta le, ahogyan azt Jézus láthatta, megélhette. Erre utal Jézus utolsó szava: “Beteljesedett” (Jn 19,30). Mit láthatott az utolsó napokban? A bűn sötétségét és árnyékait láthatta. Láthatta a tanítványait. Látta Júdást, az árulót. S a többit, akik kettő kivételével elmenekültek. Az egyik Péter volt, aki kardjával vagdalkozott, aztán Jézus után ment, de megtagadta őt. Láthatta a főpapokat, akik következetesen a halálát kívánták, és semmitől sem riadtak vissza. Ők Pilátust is megzsarolták: “Nem vagy a császár barátja” (Jn 19,12). Láthatta a tömeget, amelyik néhány nappal korábban lelkesedett érte, de most konokul a halálát kívánta: “Keresztre vele” (Jn 19,15). Láthatott katonákat, akik a parancsot teljesítették. De áthatta a jóság szelíd fényeit is. A keresztjénél találkozott édesanyjával és a szeretett tanítvánnyal.

És miközben Jézus látta a ráboruló sötétséget, egyre jobban átérezhette azt, hogy küldetése beteljesedik. A bűntől való megváltás beteljesedik. Ezért mondta letartóztatásakor, hogy “ki kell ürítenem a kelyhet”, amit az Atya adott neki (Jn 18,11). Az utolsó szava pedig ez: “Beteljesedett”. A bűntől való megváltás beteljesedett.

Amikor ezeken elmélkedünk, meg kell kérdezni önmagunktól, tudatában vagyunk-e annak, hogy mi a bűneinktől megváltottak vagyunk, hogy Jézus vére megváltott minket. Ez nem csak azt jelenti, hogy Isten megbocsát nekünk, hanem azt is, hogy ha hiszünk Jézus áldozatában, akkor az általa kapott kegyelem kiemelhet minket a bűneinkből, és jót tehetünk. Ez úgy valósulhat meg, hogy a hit által kapott kegyelem képessé tesz minket arra, hogy túllépjünk önzésünkön, hogy megbocsássunk, hogy engedjük, hogy Isten akarata beteljesedjen.

Egy járvány által megsebzett világban sok ember nehéz helyzetbe kerül. Ilyenkor érzékenyebbek vagyunk a bűnre, de érzékenyebbek vagyunk a jóra is. Kérjük, hogy a Jézus értünk vállalt keresztje által a kapott megváltás kegyelmét elfogadva bűneinkből gyógyuljunk, s így a világ testi és lelki sebeit is gyógyítani tudjuk.

2020. április 10.